KPSS Tarih Dersine Nasıl Çalışılmalı?

 • 279 Kişi Okudu
 • Aralık 14, 2016

  Genel Kültür Tarih kısmından sınava girecekler Tarih dersine nasıl çalışmalıdır?
  kpssoabt.com ve Güven Ağ işbirliği ile sizlere 2016 KPSS Tarih’ten nasıl başarıya ulaşacağınıza yönelik çok güzel taktikler. Bu stratejiye uyduğunuz zaman 2017 KPSS Tarih‘ten iyi bir net elde ederek çok iyi bir standart sapma alıp rakiplerinize fark atabilirsiniz. Bu kısa ve pratik yönltemlerle kısa bir sürede kpss tarih dersinin çalışabilir ve daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Sitemizde yayımlanan yazılar bizim ve diğer eğitim sitelerinin ortak çalışması olup bazen başka sitelerden de alıntı yapabiliyoruz. Bu konuyu bilmenizi isteriz. Siz de yazar kadromuza katılmak isterseniz mutlaka bizimle iletişime geçiniz.

  • Tarih dersine çalışırken kavramlara dikkat ediniz. Mesen, Enterdi, Kurgan, Sarbanbaşı nedir? gibi. ÖSYM Tarih sorularının hemen hemen hepsini bilgi düzeyi sormaktadır. Bloom Taksonomisinin bilgi düzeyine uygun olarak.
  • ÖSYM Tarih sorularını yazarken, Bloom Taksonomisi gereği gruplama yaptırıyor. Yani bakıyor ki gruplama yapabiliyor mu öğrenci. O nedenle bir notta 4’lüyü yakaladınız mı 5.’sini yanlış olarak kabul edip soruyu oluşturuyor. Örneğin; Balkan Antantını imzalayan devletler 4 tane (en bas)… Örneğin Demokrat Partinin kurucuları 4 tane.
  • MEB Lise kitaplarındakı belirgin yerlerden algıda seçicilik gereği sürekli soru soruyor.
  • Tarih dersine çalışırken ezber yapmanız gerekmektedir.
  • ÖSYM sorusunda güçlü çeldiricileri A veya B seçeneğine koyuyor. Sınavda yapmanız gereken ise seçeneklerin hepsini okumak. Bunu neden yapıyor peki? Çünkü bakıyor ki öğrenci bilgiye tam hakim mi?
  • Her şey ders değildir bunu unutmayınız. Ara da bir dozunu kaçırmadan sosyal faaliyetler katılın.
  • Facebookta fazla dolaşmayınız. Takip ettiğiniz sayfaya arada bir girip tüm notları alabilirsiniz. Facebookta bir sorunun altında 40 türlü tartışma sizde kavram yanılgısına sebep olur.
  • Dersane de ders sırasında kendinizi ıspatlarcasına hocayı zorlamaya çalışmayınız. Dersi iyi dinleyin hocalarınızın dediği notları alınız. Sizde biliyorsunuz ki Gardner’in Çoklu Zeka Kuramındaki en önemli zeka alanı İçsel Zekadır. İçsel zekayı geliştirmek için sessizlik gerekir. O sınıfınızda ki arkadaşlarınıza bakarsınız ki sessiz ve dersiniz ki bu adam 50 yıla atanamaz! Yanılıyorsunuz, o kişi özümsüyor bilgiyi ve o atanacak. Derslere sazan gibi atlayanların sonu pek iyi olmuyor.
  • Tarih de kronoloji önemlidir. Laiklik anayasaya hangi yıl eklendi gibi!
  • ÖSYM özellikle 3-5 soruda yüksek oranda farklılık yaratmak için detay soru soruyor, sanırsınız ki tüm piyasadaki KPSS kitaplarını biliyor da kasıtlı sormuyor. Yapması gereken odur. Eleyecek sonuçta.
  • Atama puanları yüksek olduğu için Tarih sınavından yüzde 95 başarılı olmanız gerekmektedir. O nedenle sayfamızda derece öğrenci yetiştirme adına soru paylaşımında bulunup ÖSYM deşifre notları paylaşıyoruz. 2014 ve 2015 yılında çok sayıda Türkiye derecesi öğrenci sayfamızdan çıktı.
  • Bu sene çift yıl Tarih belirleyici olur.
  • Stres yapmayınız. Kaygı düzeyinizi orta seviyede tutunuz. Sınav dünyanın sonu değildir. Bunu bilinç altına yerleştiriniz.
  • Tarih de sık sık konu soru tekrarı yapınız.

  Ve uzman tarih yazarı Güven Ağ‘dan son yorum:

  Yayıncılığa ben KPSS öğrenciliğinden geçtim. Öğrencinin halini anlamak zor değil benim için. Ben de 2011-2012-2013 yıllarında öğrenciydim.

  Ben Yargı Yayınlarının Tarih yazarıyım. Kitap önerisinde bulunanlar mutlaka olacaktır ve oluyor. Kitaplarım Tarih Sözlük (GK), Tarih Gk Tarih Soru Bankam, Tarih ÖABT Soru Bankam, 20 li GK Tarih Denemem Yargı Yayınlarından Kasım ayında çıkacaktır. 900 civarında akademik kitap, dergi, Meb kitapları tarayarak yazıyorum soruları. Öğretmenlik eğitimini Gazi Üni’den aldım. Lisansı Atatürk Üniversitesi’nde bitirdim. 2014 KPSS’de Gazayanı Rum, Adam Smit, İstiklal Harbimiz gibi eleyici soruları yakaladım. 2015 KPSS’de de eleyici soruların çoğunu yakaladım.

  Allah yardımcınız olsun cümleten.

  Saygılarımla

  Güven Ağ

  Yargı Yayınları Yazarı

  ÖABT
  16 Temmuz 2018

  Üye OlŞifremi Unuttum

  Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmen alımının hangi usul ve esaslara göre yapılacağı, 3 Ağustos 2016 tarih ve 29790 sayılı  Resmi Gazete’de ya... Devamı

  2018 KPSS’de yüksek bir puan elde etmeyi ya da rakiplerinize fark atmayı planlıyorsanız 6 sorunun sorulduğu Güncel Bilgiler ve Kültürel Olaylar bölüm... Devamı

  2017 okullar ne zaman kapanıyor? 2016 - 2017 eğitim öğretim yılı içinde okullar yaz tatiline Haziran ayının tam kaçında başlayacak. İşte tatil planı ... Devamı

  2017 Yılık Öabt (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) Ösym’nin son yayınladığı takvime göre işte sınav uygulama ve sonuç açıklanma tarihi… 201... Devamı

  Öabt braşları şunlardır: Türkçe Öğretmenliği İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Co... Devamı
  Webmaster Sosyal Ağı
  wm sosyal
  Kategoriler
  İstatistiklerimiz
  Yandex.Metrica
  KPSS ÖABT UYGULAMAMIZI İNDİRİN
  Get it on Google Play