Mülakat ile FETÖ’cü personel ayrıştırılamaz

 • 44 Kişi Okudu
 • Ekim 30, 2016

  15 Temmuz darbe girişiminin ardından, FETÖ ile ilişkili personelin Devlet kurumlarına alınmaması adına mülakat bir yöntem olarak gösterilmektedir. Uygulanan bu mülakat sisteminde ise değişik ve objektiflikten uzak değerlendirmeler elde edildiği ifade edilmektedir.

  SÖZLÜ SINAV DOĞRU BİR YÖNTEM Mİ?

  Ancak aşağıdaki 4 gerekçeden dolayı bu yöntemin doğru bir yöntem olmadığı ve ülke geleceği açısından olduğunu düşünüyoruz.

  1- İstihbarat kurumlarının bilmediği bir terör örgütü üyesinin, 3 veya 5 komisyon üyesince bilinmesi mümkün değildir. Zaten, MEB’de ortaya çıkan sonuç da bunu göstermektedir. Sözlü sınavı da geçen 200’ü aşkın adayda Bylock çıkmış ve bu kişilerin atama işlemleri yapılmamıştır.

  2- Dört veya beş yıl okumuş ve üniversite hocalarının geçer not vererek mezun ettiği bir adaya, sorulan 2 soruyla, “sen uygun bir aday değilsin” demek adalet değildir. KPSS’den iyi bir not almak için gecesini gündüzüne katmış bir adayı, 5 veya 10 dakikalık bir süre içinde 2 soru sorarak tanımak mümkün değildir.

  3- Sözlü sınav komisyonları, genel olarak, bu konuda hiçbir tecrübesi bulunmayan, bu alanda bir birikimi veya akademik çalışması olmayan şube müdürleri, şef veya müşavirler eliyle yürütülmektedir. İnsan psikolojisi, davranış bilimleri gibi alanında uzman kişilerin bulunması gereken komisyonlarda, hiyerarşik olarak bir bürokrat veya siyasetçiye bağımlı olan kişiler üye olarak yer almaktadır.

  4- Ülkemiz sosyolojisi; sözlü sınav türü uygulamalarda, adayları torpil arayışına yöneltmekte, sözlü sınav komisyon üyelerinin ise bürokrasi, siyaset, iş dünyası, dini çevre veya akrabalık ilişkilerinden gelen taleplere kayıtsız kalmasını engellemektedir.

  PEKİ NE YAPILABİLİR?

  Yukarıdaki gerekçeler, sözlü sınavın neden olmaması gerektiğine ilişkindir.

  Ancak özel sektörün bir hizmetli alırken dahi sözlü sınav yaparken kamunun sözlü sınav yapmamasının söz konusu olmayacağı belirtilmektedir. Bu bakış açısı doğru değildir. Zira özel sektör, verim alamayacağı personeli referansı ne olursa olsun kesinlikle işe almamaktadır. Çünkü amacı kar elde etmektir ve sadece kendisini bu hedefe götürecek personel ile çalışır. Bu nedenle özel sektördeki bir çok kuruma gittiğinizde göreceğiniz şudur: Sosyalisti, ateisti, dindarı, politiği, apolitiği aynı ortamda çalışmaktadır. Fakat Devlet böyle değildir. Devlet, sözlü sınav yaparsa, verim alamayacağını bile bile, üstteki bürokrat önermişse, kişiyi işe alabilmektedir.

  Tüm bunlara rağmen, 5-10 dakikaya sıkıştırılmayan, 2 soru gibi hiçbir amaca hizmet etmeyen bir süreç yerine, MEB’in aday memurlukta uyguladığı bir yöntemle, işe aldığı memuru değerlendirebilir. Aday memurluk süresince, kişi çeşitli sözlü ve/veya yazılı sınavlara tabi tutulabilir.

  kaynak memurlar .net

  ÖABT
  16 Temmuz 2018

  Üye OlŞifremi Unuttum

  Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmen alımının hangi usul ve esaslara göre yapılacağı, 3 Ağustos 2016 tarih ve 29790 sayılı  Resmi Gazete’de ya... Devamı

  2018 KPSS’de yüksek bir puan elde etmeyi ya da rakiplerinize fark atmayı planlıyorsanız 6 sorunun sorulduğu Güncel Bilgiler ve Kültürel Olaylar bölüm... Devamı

  2017 okullar ne zaman kapanıyor? 2016 - 2017 eğitim öğretim yılı içinde okullar yaz tatiline Haziran ayının tam kaçında başlayacak. İşte tatil planı ... Devamı

  2017 Yılık Öabt (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) Ösym’nin son yayınladığı takvime göre işte sınav uygulama ve sonuç açıklanma tarihi… 201... Devamı

  Öabt braşları şunlardır: Türkçe Öğretmenliği İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Co... Devamı
  Webmaster Sosyal Ağı
  wm sosyal
  Kategoriler
  İstatistiklerimiz
  Yandex.Metrica
  KPSS ÖABT UYGULAMAMIZI İNDİRİN
  Get it on Google Play